Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biljettkontrollgrupp 2019
Referensnummer: 19/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63710000 Kringtjänster för landtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar biljettkontroll ombord på fordon inom Beställarens verksamhetsområde enligt villkoren i upphandlingsdokumenten. Biljettkontrollens målsättning är att upprätthålla och förhöja betalningsmoralen avseende färdbevis och därigenom förhindra det intäktsbortfall som uppstår vid medveten eller omedveten avsaknad av giltigt färdbevis. Biljettkontroll ska ske på all kollektiv persontrafik som körs i Beställarens regi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63711000 Kringtjänster för järnvägstransporter, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen