394688-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
By 29 Norrlands universitetssjukhus.
Referensnummer: VLL 1147-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser uppförande av en ny byggnad vid Norrlands universitetssjukhus, byggnad 29. Byggnaden ska innehålla lokaler för sjukhusapotek, IVF-klinik, AHS och Cancercentrum. Entreprenaden planeras att genomföras som en samverkans-/partneringentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 180 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet omfattar uppförande av By 29 som ska bli en helt ny byggnad belägen inom området för Norrlands Universitetssjukhus – NUS. Byggnaden kommer att inrymma lokaler för sjukhusapotek, IVF-kliniken samt administrativa lokaler för Avancerad Hemsjukvård (AHS) och Cancercentrum. Total nybyggnadsyta är ca 6 500 m². By 29 kommer att placeras i anslutning till den befintliga By 27 och sammanlänkning mellan de båda byggnaderna planeras med gångbro och kulvert.