Gamlebyverket har idag i princip nått sin tekniska livslängd. Kraven på utsläpp till luft kommer att skärpas genom det s.k. MCP-direktivet (SFS 2018:471), i praktiken innebär det striktare krav på framförallt stoft. VMEAB genomför nu en omfattande modernisering av fjärrvärmeverket i Gamleby där bl.a. nya biobränslepannor kommer att handlas upp.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09323000 Fjärrvärme
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen