394769-2019 - ResultatSverige-Alingsås: Hantering av ofarligt avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamsugning och spolning
Referensnummer: 2018.694 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
En totalentreprenad avseende slamsugning av enskilda avlopp, slutna tankar, spolning av gatu- och rännstensbrunnar m.m. i Alingsås kommun.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 2019-08-01
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 2023-07-31
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende slamsugning och spolning och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Ramavtalet omfattar följande tjänster:
A. Slam från slamavskiljare från två- och trekammarbrunnar
B. Slam och spillvatten från slutna tankar
C. Fett från fettavskiljare i kök och restauranger
D. Avloppsstopp från fastigheter
E. Vatten/slam från transformatorgropar
F. Spolning av kabelrör med diameter 40-110 mm
G. Spolning och slamhämtning av rännstens- och gatubrunnar
Denna upphandling omfattar tre (3) delområden, för vilka leverantören kan välja att lämna anbud på ett (1) eller flera delområden.
Delområde 1: Avfallsslag A-C enligt ovan
Delområde 2: Avfallsslag D enligt ovan
Delområde 3: Avfallsslag E-G enligt ovan