394770-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Belysningsarmatur och elektriska lampor – Utbyte Belysning - Inköp armaturer, stolpinsatser och kommunikationsnoder
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUtbyte Belysning - Inköp armaturer, stolpinsatser och kommunikationsnoder
BeskrivningUpphandling av LED-armaturer för gatubelysning med målsättning att kraftigt sänka energiförbrukningen. Typområden har tagits fram där armaturer inom varje typområde ska ha en enhetlig utformning och funktion. I denna upphandling behandlas typområdena Infartsled innerstad och Parkering. Utöver armaturer avser beställaren även att upphandla en kommunikationsnod, som är kompatibelt med beställarens styrsystem Green Street Vision från Capelon, samt stolpinsatser.
Intern identifierare2533-024-029
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningEskilstuna kommun avser att byta armaturer för gatubelysning från äldre belysningsarmaturer till LED-armaturer med målsättning att kraftigt sänka energiförbrukningen. Eskilstuna kommun har tagit fram typområden där armaturer inom varje typområde ska ha en enhetlig utformning och funktion. I denna upphandling behandlas nedanstående typområden: • Infartsled innerstad • Parkering Utöver armaturer avser Eskilstuna kommun även att upphandla en kommunikationsnod, som är kompatibelt med Eskilstuna kommuns styrsystem Green Street Vision från Capelon, samt stolpinsatser.
Intern identifierare1745448
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde 1
Intern identifierare1745449
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde 2
Intern identifierare1745450
Huvudklassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsområde 3
Intern identifierare1746077
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAnbudsområde 4
Intern identifierare1746078