39480-2017 - PlaneringSverige-Linköping: Transport på vattenvägar
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannonsering avseende upphandling av skärgårdstrafik i östra Östergötland.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar allmän anropsstyrd kollektivtrafik till sjöss och, i förekommande fall, gods- och posttransport till sjöss i Norrköpings, Söderköpings och Valdemarsviks kommun. Upphandlingen förmodas komma att genomföras genom ett förhandlat förfarande enligt lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna. Upphandlingen kommer att genomföras under vinter/våren 2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60610000 Färjetransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen