39481-2020 - KonkurrensutsättningSverige-VÄSTERÅS: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering
Referensnummer: IN-IN19-0292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen i Västmanland avser att upphandla hämtning, transport och omhändertagande av avfall som uppkommer inom regionens verksamheter inom av Region Västmanland ägda fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling och omfattning
Region Västmanland har en omfattande verksamhet med bl.a. sjukhus, vårdcentraler, tandvårdskliniker och folkhögskolor. Regionens fastigheter är geografiskt spridda över hela länet. De olika adresserna och hämtningsställena finns redovisade i upphandlingsdokumenten.
Uppdraget omfattar att tillhandahålla utrustning/lastbärare i de fall Region Västmanland inte tillhandahåller dessa (se bilaga Förteckning över hämtningsställen 2020) för källsortering, omhänderta, borttransportera och på miljömässigt bästa sätt slutbehandla källsorterat avfall från Region Västmanland. Hushållsliknande avfall omfattas av det kommunala ansvaret och ingår därför inte i upphandlingen. De avfallsfraktioner som ingår i upphandlingen framgår av underlaget för respektive förvaltningsområde.
Avfallsfraktioner samt kravställning på utförande framgår av upphandlingsdokumenten.
Anbudet ska omfatta samtliga återvinningsfraktioner angivna inom respektive förvaltningsområde.
Upphandlingen är uppdelad i fyra (4) förvaltningsområden. Anbudsgivare ska lämna anbud på samtliga förvaltningsområden.
Förvaltningsområde 1:
Västmanlands sjukhus Västerås
Förvaltningsområde 2:
Hallstahammars vårdcentral, Villagatan 1
Norbergs vårdcentral, Borgvägen 3
Skinnskattebergs vårdcentral, Kyrkvägen 1
Västmanlands Sjukhus Fagersta, Floravägen 1
Skultuna vårdcentral, Västeråsvägen 32
Herrgärdets vårdcentral, Karlsgatan 17
Lövhaga, Rosenfinksgatan 2
Oxbackens vårdcentral, Repslagargatan 3
Eriksborg, Hörntorpsvägen 2
Arboga vårdcentral, Österleden 30
Kolsva vårdcentral, Bruksgatan 12
Förvaltningsområde 3:
Tärna folkhögskola, Kumla kyrkby (Sala), Folkhögskolevägen
Västmanlands sjukhus Sala, inkl. vårdcentral samt ambulansstation, Lasarettsgatan 1
Rättspsykiatriska kliniken i Sala, Norrängsgatan 26
Förvaltningsområde 4:
Västmanlands sjukhus Köping, inkl. vårdcentral, Glasgatan 27
Köpings ambulansstation, Högsta 10
Region Västmanland avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Avtal kommer att löpa under två (2) år med rätt för Region Västmanland till förlängning om tjugofyra (24) månader med maximalt tolv (12) månader i taget.
Beräknad avtalsstart 2020-09-01
Leverantör ska medverka vid implementering av entreprenaden från att avtal tecknats fram tills dess att nytt avtal träder i kraft för att möjliggöra en smidig övergång utan driftsstopp vid byte av leverantör. Leverantören ska vara beredd att sätta ut sin utrustning senast samma dag som nuvarande avtal löper ut, detta ska samordnas mellan avgående leverantör, tillträdande leverantör samt köparen.