394872-2021 - ResultatSverige-Norrtälje: Kringtjänster för vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av inköp - plockning och leverans av hemtjänstkunders inköp av dagligvaror
Referensnummer: XC 2105-0677
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande bolag
TIOHUNDRA AB
Organisationsnummer
556595-7395
Postadress
Tiohundra AB, Box 905, 761 29 Norrtälje
Besöksadress
Roslagsgatan 6, Norrtälje
www.tiohundra.se
Upphandlingen avser att upphandla ett ramavtal för inköp av livsmedel för Tiohundras biståndsberättigade kunder. Tiohundra har för avsikt att teckna avtal med en leverantör. Anbud ska lämnas på hela uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Webadress
Vårdbolaget Tiohundra är en unik aktör inom vård och omsorg – den enda i sitt slag i Sverige. Vi kan ta ett helhetsgrepp för att skapa en komplett vård- och omsorgskedja där ingen faller mellan stolarna. Det ger oss också möjlighet att använda våra resurser på ett effektivare sätt – alltid med kunden i centrum.
Tiohundra AB bildades 2006 och ägs av kommunalförbundet Sjukvård och omsorg i Norrtälje, ett samarbete mellan Region Stockholm (tidigare Stockholm läns landsting) och Norrtälje kommun.Vi driver bland annat akutsjukhuset i Norrtälje, vårdcentraler, psykiatri, äldreboenden, BVC, LSS-verksamheter och hemtjänst. Vårt innovativa och effektiva arbetssätt höjer kvaliteten och skapar mervärde för patienter, brukare, närstående och medarbetare.Vi är Norrtäljes största arbetsgivare och räknar vi med vikarier och deltidsanställda så är vi närmare 3 000 medarbetare.
Vår vision Hälsa, vård och omsorg där du är
Våra värderingarHög kvalitet i alla våra insatser genom delaktighetGod tillgänglighet skapar trygghetGenom ett jämlikt bemötande visar vi respekt
Upphandlingens omfattning samt förfarande
Volymen för denna upphandling och tillhörande avtal uppskattas till 13 000 inköp per år, men volymen kan förändras under avtalstiden beroende på antalet biståndsberättigade kunder. Maximalt antal inköp enligt detta ramavtal är 18 500 per år, eller 55 000 vid maximal avtalsförlängning. Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Denna upphandling genomförs som ett öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling, LOU (SFS 2016:1145). Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt detta förfrågningsunderlag följs och att bästa villkor lämnas i anbudet.
Förteckning över upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten är Tiohundras underlag i upphandlingen. Den avser att ge en saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget.Upphandlingsdokumenten omfattar följande delar:
Administrativa föreskrifter
Kvalificering av leverantören
Krav på uppdraget
Pris
Avtalsförlaga
Bilaga 1 - Tiohundra HållbarhetspolicyBilaga 2 - Uppförandekod för leverantörerBilaga 3 - Områdeskarta
Upphandlingsdokumenten finns endast på svenska. Anbudsgivare får på egen bekostnad översätta upphandlingsdokumentet med bilagor.