394873-2021 - ResultatSverige-Helsingborg: Diverse byggnadstekniska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggservice
Referensnummer: 44/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal med successiva avrop efter behov av byggservice.
Beställaren har behov av att kunna kontraktera byggentreprenör för service-och underhållsarbeten samt mindre till- och ombyggnadsarbeten avseende byggservice inom beställarens fastighetsbestånd samt hyrda objekt.
Undantaget är spänningssatta miljöer samt produktionsmiljöer för kraftvärmeproduktion. Undantag kan även komma att gälla för byggnader vilka ingår i bevarandeprogrammet, kulturbyggnader samt Kulturförvaltningens utställningsproduktioner eller då särskild kompetens efterfrågas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211200 Byggnation av servicehus, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen