394879-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Elektriska hushållsapparater
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation av vitvaror Helsingborg
Referensnummer: 235/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39710000 Elektriska hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborg stad, Helsingborg Arena och Scen AB HASAB och Helsingborgshem AB ämnar teckna ramavtal för löpande behov av reparationer och installationer i syfte att hålla utrustning och maskiner i brukbart skick så länge det är ekonomiskt hållbart.
I huvudsak består uppdraget av arbeten i beställarens fastigheter. Stadens fastigheter omfattar förskolor, skolor, äldreboende mm. Helsingborgshems fastighet består av hyreslägenheter med t.ex. gemensamma tvättstugor.
Ramavtal avser reparationer av alla förekommande vitvaror i kök samt i tvätt och torkutrymmen.
Ramavtalet omfattar installationer av alla förekommande vitvaror i kök samt i tvätt och torkutrymmen till Helsingborgs stad och HASAB. Helsingborgshem AB har eget avtal för inköp och installationer.
Avrop kommer att ske fortlöpande. Beställarna förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet. Avrop kommer att ske efter behov.
Avgränsning
Upphandlingen avser inte service av storköksutrustning ej heller garantireparationer.
Avtalet gäller i två (2) år efter avtalsstart med möjlighet till förlängning i två (2) år med ett (1) år i taget.
Avtalsstart är planerad till 20190101.
Upphandlingen är indelad i tre (3) geografiska områden. En leverantör kommer att antas per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711100 Kylskåp och frysar, 45331230 Installation av kylutrustning, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 50000000 Reparation och underhåll, 51000000 Installation (utom programvara)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helsingborg stad, Helsingborg Arena och Scen AB HASAB
Och Helsingborgshem AB ämnar teckna ramavtal för löpande behov av reparationer och installationer i syfte att hålla utrustning och maskiner i brukbart skick så länge det är ekonomiskt hållbart.
I huvudsak består uppdraget av arbeten i beställarens fastigheter. Stadens fastigheter omfattar förskolor, skolor, äldreboende mm. Helsingborgshems fastighet består av hyreslägenheter med tex gemensamma tvättstugor.