395033-2023 - ResultatSverige-Lund: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster för programhandling och underlag till detaljplan inklusive option för projektering, Södra sjukhusområdet i Malmö
Referensnummer: 80AA0000-408240-51000
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
På södra delen av Malmö sjukhusområde planeras nya byggnader för verksamheterna; barn-, ungdom- och vuxenpsykiatri, habilitering, avancerad sjukvård i hemmet (ASiH) och palliativ vård. Lokalbehovet bedöms i dagsläget till ca 65 000 kvm BTA.
Upphandling avser konsulttjänster för framtagande av programhandling och underlag till detaljplan, med optioner för systemhandling och bygghandling.
Uppdraget är ett generalkonsultuppdrag
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen