Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategiska kommunikationstjänster 2018
Referensnummer: 18/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79341100 Reklamrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar olika typer av uppdrag inom strategisk kommunikation i vilka leverantören ska kunna genomföra analyser, kommunikationsplanering och åtgärder. Leverantören ska kunna erbjuda tjänster både vad gäller snabba avrop samt mer långsiktiga uppdrag. Leverantören ska ta ansvar för att hitta kreativa och effektiva lösningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79416100 Managementtjänster avseende public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Som en del i SKL:s arbete med att bli mer digitaliserad i sin kommunikation behöver leverantören förstå de utmaningar som SKL står inför och stötta SKL i detta arbete. Detta innebär att leverantören med stor lyhördhet och kreativitet ska kunna föreslå strategier och lösningar som är lämpliga i varje given situation. Se vidare om kraven på tjänsten i avsnitt 5.