See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster inom samhällsplanering - Utredningar
Beskrivning: Ekerö kommun avser att upphandla konsulttjänster inom samhällsplanering i huvudsak åt planeringsenheten. Bakgrund Ekerö kommun är en kommun i Stockholms län, som består av etthundrafyrtio (140) öar och kobbar. Bland kommunens rika kulturmiljö finns bland annat världsarven Birka/Hovgården och Drottningholm. Kommunen befinner sig en expansiv fas med tillväxt och inflyttning. Under de kommande åren kommer en utvecklad infrastruktur att ge nya möjligheter, med byggandet av Förbifart Stockholm och breddningen av Ekerövägen/väg 261, som förändrar Ekerö kommuns roll i det regionala sammanhanget. Omvandlingen innebär att kommunen inom en inte allt för avlägsen framtid går från att vara en utpräglad landsortskommun till vår vision av småstad med en levande landsbygd. Denna omvandling skall ske på ett sådant sätt att varken natur-, kultur-, miljövärden eller framtida utveckling äventyras. Ekerö kommun eftersträvar en robust samhällsutveckling som kännetecknas av attraktiva livsmiljöer. Planeringsenheten söker nu konsulter som kan stötta kommunen i denna utveckling. Anbudsområden Följande anbudsområden avses att upphandlas: Landskapsarkitekt Ekolog Trafik Akustik, buller, markvibrationer och stomljud Kulturhistorisk/byggnadsantikvarisk utredning Miljö- och hydrologiska utredningar Förorenade områden Geoteknik Värde Uppskattad värde är ca 4 000 000 kr/år. Avtalstid Avtalstiden är fr.o.m. 2024-06-20 t.o.m. 2026-06-19. Om Ekerö kommun inte säger upp avtalet senast tre (3) månader innan avtalet löper ut förlängs avtalet automatiskt till 2027-06-19 samt 2028-06-19.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Landskapsarkitekt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84194:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ekolog
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84194:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Trafik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84194:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Akustik, buller, markvibrationer och stomljud
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84194:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Kulturhistorisk/byggnadsantikvarisk utredning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84194:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Miljö- och hydrologiska utredningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84194:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Förorenade områden
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84194:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Geoteknik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84194:Lot:8