See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ekängsgatan 29-39 Södermalmsallén 4A-10B (etapp 2) STD
Beskrivning: Ekängsgatan 29-39 Södermalmsallén 4A-10B (etapp 2) STD
Intern identifierare: 25/11
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ekängsgatan 29-39
Beskrivning: Nedan redovisade uppgifter utgör inte underlag för anbud utan är endast en översiktlig information till anbudsgivaren om objektets huvudsakliga innehåll. Entreprenaden består av renovering av 138st lägenheter fördelat på två huskroppar på fastigheten Pinnaren 12 med adresserna Ekängsgatan 29-39 och Södermalmsallén 4A-10B. Kök, badrum och WC blir helt nya och övriga rum inom lägenheten ytskiktsrenoveras. Nya fönster, fönsterdörrar samt tamburdörrar. Nya el-, värme och vatteninstallationer samt nya frånluftsfläktar på yttertaken. Undercentralen renoveras. En mindre kulvert mellan huskropparna byts. Både arbete med kulvert, UC och fönsterbyte ska planeras så att värme kan säkerställas till kvarboende hyresgäster och inför nya etappvisa inflyttar. Hyresgäster kommer att evakueras trapphusvis medan arbete pågår och för att sedan flytta tillbaka när arbete är klar. 24st lägenheter kan maximalt vara evakuerade samtidigt. Start av renovering sker på Ekängsgatan 29.
Intern identifierare: 1689666
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsformulär
Intern identifierare: 1689667