395197-2016 - ResultatSverige-Umeå: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koordinator E12 Atlantica Transport.
Referensnummer: 16131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget går ut på att stödja projektverksamheten, utarbeta dialogunderlag kring gränsöverskridande infrastrukturplanering, utarbeta en gränsöverskridande trafikstrategi, samt att därefter initiera och leda en dialog kring gränsöverskridande infrastrukturplanering med nationella trafikmyndigheter och relevanta aktörer i Finland, Sverige och Norge. Uppdragstagaren ansvarar för att i samråd med beställaren anlita underkonsulter där så anges.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen