395323-2018 - ResultatSverige-Motala: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift med tillhörande tjänster och utrustning
Referensnummer: UH-2017-70
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
IT-drift för Beställarens verksamhet, innefattande främst centraldrift för hela Beställarens IT-miljö (inklusive tillhandahållande och drift av brandväggar, switchar, internetförsörjning, incidentstöd och sessionsbaserat skrivbord), IT-stödfunktion (användarsupport), IP-telefoni, hårdvaruutrustning inklusive eventuell konfiguration och installation, mjukvarurelaterade tjänster/installation, viss licenshantering, service och drift av intranät, service och drift av multifunktionsskrivare samt andra tjänster och varudistribution som har anknytning till IT-driften.
Uppdraget omfattar inte drift av fibernät till fastigheter, teleoperatörstjänster utöver IP-telefoni, hårdvara för porttelefon, drift av hemsidan eller support avseende separat inköpta datasystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen