395334-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Algoritmen nyproduktion bostäder.
Referensnummer: 2016/1611-2.5.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av 178 bostadslägenheter inkl. en gruppbostadsenhet om 6 lägenheter, 6 kommersiella lokaler och 2 förskolor. Kvarteret inrymmer ett garage om 2 våningar för bostadslägenheternas behov och en infartsramp med trapphus till Norra Stationsgaraget. Projektet planeras byggstarta i augusti 2017 med en förväntad etappvis inflyttning fr.o.m. hösten 2020 t.o.m. sommaren 2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen