See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utplanteringsväxter till blomsterprogram
Beskrivning: Årligt återkommande inköp av utplanteringsväxter inför säsongerna vår, sommar och höst enligt gestaltat blomsterprogram vars innehåll varierar för varje år och säsong. Krav ställs på sorter, kvalitet, storlek, leveranstider, miljökrav, odlingsmetoder mm.
Intern identifierare: KS 2023/1132
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 03450000 Plantskoleprodukter
Ytterligare klassificering (cpv): 03451000 Växter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Mallar 2021 Valbar text
Beskrivning: Upphandlingen gäller årligt återkommande inköp av utplanteringsväxter inför säsongerna vår, sommar och höst enligt gestaltat blomsterprogram, vars innehåll varierar för varje år och säsong. I uppdraget ingår även leverans till listade platser inom Lunds kommun samt till Sysavs anläggning i Malmö. Upphandlingen är indelad i tre delar, en för varje säsong: KS 2023/1132 Utplanteringsväxter till blomsterprogram Utkast Sida 2/28 Del 1: Vårflor Del 2: Sommarflor Del 2: Höstflor Övergripande information beskrivs under avsnitt 1.4 Kravspecifikation. Detaljerna för respektive säsong framgår i prislista/växtlista för respektive säsong, se bilagor 1 Prisbilaga Vårflor, 2 Prisbilaga Sommarflor samt 3 Prisbilaga Höstflor. Anbud kan lämnas på en, två eller alla tre delarna och en anbudsgivare kan tilldelas en, två eller alla tre delarna.
Huvudklassificering (cpv): 03451000 Växter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generella krav för samtliga delar i upphandlingen
Beskrivning: Upphandlingen gäller årligt återkommande inköp av utplanteringsväxter inför säsongerna vår, sommar och höst enligt gestaltat blomsterprogram, vars innehåll varierar för varje år och säsong. I uppdraget ingår även leverans till listade platser inom Lunds kommun samt till Sysavs anläggning i Malmö. Upphandlingen är indelad i tre delar, en för varje säsong: Del 1: Vårflor Del 2: Sommarflor Del 2: Höstflor