395417-2026 - Resultat
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Upphandling av LC-MS system med högupplösande MS
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av LC-MS system med högupplösande MS
Beskrivning: Läkemedelsverket söker ett mångsidigt LC-MS system med högupplösande MS för känslig detektion av både små molekyler, som traditionella läkemedel, och större biomolekyler, som t.ex. intakta monoklonala antikroppar. LC-MS-systemet ska ersätta två befintliga utrustningar; ett LC-MS-QTOF-system och ett LC-MS-3Q-system.
Intern identifierare: 2.3.1-2025-031802
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav
Beskrivning: Krav på varan som upphandlas
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: LC-MS
Beskrivning: Upphandling av ett LCMS instrument till vårt laboratorium
Intern identifierare: 1804758-1