395427-2018 - ÄndringSverige-Vällingby: Ingenjörstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster Trafikutredningar
Referensnummer: 18/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tekniska konsulter avseende trafikstöd för AB Svenska Bostäder med dotterbolag
I uppdraget ingår bl.a. att:
— Projektera program- och systemhandlingar samt bygghandlingar av nybyggnation och ombyggnation av trafikmiljöer i bostadsområden, ofta tillsammans med andra konsulter exempelvis arkitekter, landskapsarkitekter
— Upprätta PM, åtgärdsförlag och ta fram rapporter
— Vara bekant med Stockholm stads krav och riktlinjer på trafikutredningar och kontinuerligt bevaka och känna till lagar och regler