395430-2016 - ResultatSverige-Malmö: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal byggservice.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtalet omfattar byggserviceuppdrag i MKB:s fastighetsbestånd. Fastighetsbeståndet är fördelat i 3 fastighetsområden där 3 entreprenör ska ansvara för byggserviceuppdrag upp t.o.m. 5 pbb/avrop inom sitt tilldelade område. Förnyad konkurrensutsättning genomförs inom ramavtalspool där 6 entreprenörer planeras ingå för uppdrag överstigande 5 pbb men ej över 30 pbb.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 98341130 Fastighetsskötsel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.