395435-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Håsta vård- och omsorgsboende Hudiksvalls kommun
Referensnummer: 8391
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser Generalentreprenad.
Objektet avser tillbyggnad av Håsta vård- och omsorgsboende med två nya byggnadskroppar för lägenheter, samt tillbyggnad av befintlig huskropp för tillagningskök, matsal och teknikutrymmen. De två nya byggnadskropparna är tvåvåningsbyggnader och innehåller 24 lägenheter vardera, samt gemensamhets- och verksamhetsutrymmen. Befintlig byggnad kompletteras med boendesprinkler, nya undertak i korridorer samt ändrade lägen på en del mellanväggar i länkdelen mellan boendeflyglarna.
Markarbeten och ny parkering med 32 p-platser varav 8 st med carport. 1 st förrådsbyggnad.
Kompletta VVS- och elinstallationer för byggnaderna, sprinkler, och brandlarm.
Bergvärmepump med 8 st hål för frikyla och uppvärmning.
Verksamhet bedrivs i befintlig anläggning under entreprenaden
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen