395545-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skillingaryd: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya Götaförs skola i Vaggeryd
Referensnummer: UH-2020-047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaggeryds kommun bjuder in till anbudsgivning enligt bifogade handlingar.
Upphandlingen avser  att på  totalentreprenad på anvisad tomtmark projektera och uppföra en byggnad för tidsbegränsat bruk. Efter avslutade entreprenadarbeten vidtar hyrestid enligt särskilda villkor. Efter hyrestiden ska byggnaden kunna nedmonteras och avetableras med erforderlig återställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vaggeryds kommun är en växande kommun som har haft en positiv befolkningsökning de senaste 10 åren. Precis som för många andra innebär detta stora men samtidigt positiva utmaningar gällande det kommunala uppdraget med tillkommande service och infrastruktur.
Skolbyggnationer är i fokus och beslut har fattats gällande en ny F-3 skola i Vaggeryd med tillagningskök och matsal för totalt 200 elever.
Behov av framtida förändringar kan inte uteslutas vilket kräver en flexibilitet från leverantörens sida både vad gäller byggnad och hyresavtal. Hyrestiden planeras till 10 år med option på förlängning, dock som längst 5 år. Anpassningar och utökningar kan bli aktuellt under hyrestiden. Detta förutsätter att ett tidsbegränsat bygglov (max 15 år) lämnas för byggnation på den aktuella tomten som idag är detaljplanerad för industriändamål.