395577-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Schakt
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LNS-Herrängen Markkabelentreprenad
Referensnummer: UH-2018-134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45221230 Schakt
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att kablifiera 10,5 km luftledningslinjer och byta ut ca 2 km 11 kV kabel samt anslutningar av 332 serviser i Mälarhöjden, södra Stockholm. Uppdraget utförs som en utförandeentreprenad dock ska servisanslutningarna på tomterna utföras som en totalentreprenad. I arbetet med servisanslutningarna ingår att ansvara för kundkontakter och överenskommelser med berörda fastighetsägare.
Strategiskt material ropas av på Ellevios avtal (11 kV och 0,4 kV kablar). Övrigt material såsom jordlina, kontrollkabel och alla typer av kabelskåp tillhandahålls av Entreprenören.
Uppdraget ska genomföras under 2019-2022.
FFU kommer att skickar till kvalificerade entreprenörer i e-avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45221230 Schakt, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 65310000 Eldistribution, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 31320000 Kraftledningskablar, 45111300 Demonteringsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet avser att kablifiera 10,5 km luftledningslinjer och byta ut ca 2 km 11kV kabel samt anslutningar av 332 serviser i Mälarhöjden, södra Stockholm. Uppdraget utförs som en utförandeentreprenad dock ska servisanslutningarna på tomterna utföras som en totalentreprenad. I arbetet med servisanslutningarna ingår att ansvara för kundkontakter och överenskommelser med berörda fastighetsägare.