2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel
Beskrivning: Sigtuna kommun upphandlar Livsmedel till kommunens olika köksverksamheter och avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör. Syftet är att säkerställa kommunens behov av livsmedel inom kött, fisk, frukt och grön, färskt och fryst, bröd, mejeriprodukter, mm i enlighet med upphandlingsdokumentet. Anbudsgivaren ska säkerställa hög kvalitet, god serviceanda och säker leveranskapacitet. Målet för avtalet är att uppdragen utförs kostnadseffektivt och med god kvalitet. Kommunen lägger stor vikt vid ett gott och nära samarbete med antagna leverantörer med ömsesidigt förtroende. Observera att upphandlingen är annonserad över semesterperioden. Detta innebär att frågor och svar kan där av komma att dröja/ej besvaras i juni, juli och början av augusti.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127034:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel