Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2 st. fabriksnya tvåfackade baklastande sopbilar 6 x 2 lastvikt ca 8 ton.
Referensnummer: Tn 4972/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144510 Fordon för avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 2 st. tvåfackade baklastande sopbilar 6 x 2 ca 8 ton, med option på ytterligare 1 st. enligt punkt 4 ”Maskin- fordonsspecifikation” i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144511 Sopbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen