395653-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal medicintekniska produkter och apparater.
Referensnummer: UH-2017-631
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV, på uppdrag av Försvarsmakten, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), Polismyndigheten (Polisen) och Kustbevakningen (KBV), har behov av att anskaffa medicintekniska produkter och apparater. FMV kommer att genomföra upphandlingen omfattande nyss nämnda föremål åt samtliga uppräknade statliga myndigheter.
Materielen kommer att brukas huvudsakligen i Sverige, men även i samband med insatser i andra länder, varför materielen behöver vara av hög kvalitet och erfordrar en bra service med kort leveranstid. Mot bakgrund av den till antalet omfattande anskaffning som krävs kommande period konstateras det sammantaget vid analys av marknaden, omvärlden och FMV:s förutsättningar att ett delat ramavtal möter behovsbilden på ett bra sätt. Upphandlingen syftar till att skapa en avtalslösning, med enskilda ramavtal, för respektive område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33160000 Operationsteknik, 33150000 Apparatur för radioterapi, mekanoterapi, elektroterapi och sjukgymnastik, 33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi, 33122000 Oftalmologisk utrustning, 33123000 Utrustning för kardiovaskulära ändamål, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33195000 Patientövervakningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen