395770-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
SOM-undersökningarna 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 10: Marknads- och opinionsundersökningar
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Inbjudan:
Göteborgs universitet inbjuder till anbudsgivning avseende SOM-undersökningarna 2017. Uppdraget omfattar genomförandet av den nationella SOM-undersökningen 2017, den västsvenska SOM-undersökningen 2017 samt SOM-undersökningen i Göteborg 2017. Sammantaget omfattar undersökningen utskick till ca 30 000 slumpvis utvalda respondenter.
Göteborgs universitet avser att teckna avtal för ett avrop enligt kravspecifikationen, men med möjlighet till att göra ytterligare avrop på nästkommande års nationella och regionala SOM-undersökningar och åren efter det. Maximalt kan ytterligare avrop göras tre (3) gånger.
Bakgrund och omfattning:
SOM-institutet drivs i samverkan mellan Institutionen för journalistik, medier och kommunikation (JMG) och Statsvetenskapliga institutionen vid Göteborgs universitet. SOM-institutet är en internationellt unik organisation med syfte att genomföra akademiska frågeundersökningar på nationell, regional och lokal nivå.
SOM-institutet vid Göteborgs universitet genomför årligen opinionsundersökning kring Samhälle, Opinion och Medier (SOM). Sedan 1986 har en nationell undersökning genomförts. Vid sidan av denna undersökning genomför SOM-institutet regionala undersökningar, sedan 1992 en årlig undersökning i Västsverige, sedan 2001 återkommande undersökningar i Skåne och Värmland och sedan 2016 en årlig undersökning i Göteborgs Stad. Därtill har genomförts lokala undersökningar i enskilda kommuner i Göteborgsregionen samt stadsdelar i Göteborgs stad.
År 2017 ska SOM-institutet genomföra en nationell undersökning, en regional undersökning i Västsverige samt en undersökning i Göteborgs stad.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79310000 Marknadsundersökningar, 79320000 Opinionsundersökningar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner