395820-2022 - ÄndringSverige-Uppsala: Återvinning av avfall
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning och behandling av bottenaskor m.m från förbränning
Referensnummer: 1005754866
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser mottagning, behandling/återvinning och slutomhändertagande av askor från Vattenfalls fjärrvärmeanläggningar i Uppsala/Knivsta
Planen är att teckna avtal på fem år som börjar gälla 2023-01-01.
Upphandlingen börjar genom att anbudsgivaren kvalificerar sig i enlighet med ska-kraven som bifogats i eAvrop