39584-2021 - ResultatSverige-Skellefteå: Barnkolonier
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koloniverksamhet
Referensnummer: UH-2020-471
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55243000 Barnkolonier
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun vill erbjuda barn som går ut årskurs 2 till årskurs 5 möjligheten att få tillbringa några sommarlovsdagar på kollo.
Följande kategorier av barn ska omfattas:
1. Barn med särskilda behov utifrån social aspekt
2. Barn till asylsökande föräldrar
3. Barn tillhörande habiliteringens ansvarsområde
4. Barn som sökt via skolan (ej prioriterade platser)
Koloniverksamheten ska ge barnen möjlighet till stimulerande och meningsfull fritid utifrån varje barns speciella behov samt att de ska känna att de kan slappna av och ha roligt i gemenskap med varandra och trygga vuxna.
Budget för uppdraget är 750 000 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen