395887-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende konsulter för takkonstruktion och besiktning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser tecknande av ramavtal avseende konsulter för projektering av takkonstruktioner samt besiktning av tak på Beställarens fastighetsbestånd.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261910 Takreparation, 45261920 Takunderhåll, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71335000 Tekniska undersökningar, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion, 71700000 Övervakning och kontroll
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.