Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Motorsågar och röjsågar
Referensnummer: 2020/1649
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43812000 Sågutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte och orientering
Skogsstyrelsen inbjuder till anbudsgivning avseende motorsågar, röjsågar, reservdelar och tillbehör. Upphandlingen sker i överensstämmelse med detta förfrågningsunderlag och i kravspecifikationen ställda krav.
Uppskattat värde
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets totala uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca. 4500000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16160000 Diverse trädgårdsutrustning, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg, 44511500 Handsågar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen