395918-2017 - ÄndringSverige-Kristianstad: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysplattform Labmedicin.
Referensnummer: 1703337
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser objektet Analysplattform Labmedicin omfattande:
— instrument för allmänkemiska och immunkemiska analyser,
— utrustning för pre- och postanalys,
— reagens inklusive kalibratorer,
— automationsplattform,
— IT-stöd för styrning och övervakning av utrustningen,
— support och fullservice,
— tillkoppling av instrument från Leverantören och tredjepartsleverantörer,
— nödvändig infrastruktur som kan komma att krävas, så som vattenreningsutrustning samt system för avbrottsfri kraft.