395930-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av helikoptrar
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal materiel- och dokumentationshantering HKP14
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV avser att upphandla stöd för materiel- och dokumentationshantering till
flygmaterielsystem HKP14 (FMS14). Dokumentationshantering innefattar främst
framtagning av underlag för viss typ av dokumentation, samt förädling av dessa, för att
möjliggöra för FMV att fortsatt kunna överlämna helikoptersystemet till Försvarsmakten,
samt för drift och underhåll av det inom Försvarsmakten. Detta innebär främst arbete i, och
med, systemleverantörens dokumentation samt i ett antal av Försvarsmaktens
rapporteringssystem för olika ändamål.
Aktuell dokumentation handlar främst om leveransinformation, manualer för flygning/drift
och underhåll av helikoptrarna i flera versioner, samt för underhållsutrustning till dem.
För att på ett rationellt sätt lösa omhändertagande och vidareförädling av levererad
information, dokumentation och materiel avses ett helhetsåtagande beställas.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50212000 Reparation och underhåll av helikoptrar
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.