Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinenshjälpmedel
Referensnummer: RS/190185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33141200 Katetrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Produkter/hjälpmedel vid urin- och tarminkontinens samt urinretention. Upphandlingen är en samupphandling avseende Region Värmlands och Värmlands läns 16 kommuners behov av produkter/hjälpmedel för patienter inom såväl enskilt ordinärt boende som till patienter inom särskilt grupp boende. Regionens behov inom slutenvård regleras genom annat varuförsörjningsavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 132 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141200 Katetrar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141615 Urinpåsar, 33141621 Inkontinensset, 33771200 Pappersblöjor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen