Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel bryggerivaror
Referensnummer: 104/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15900000 Drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Läsk, vatten och öl med alkoholhalt under 2,5 % för verksamheter inom Göteborgs Stad och deltagande kranskommuner. Minsta beställning är 30 backar eller SEK 2 000 exkl. pant, mindre volymer beställs via livsmedelsgrossisten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 13 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15961000 Öl, 15980000 Alkoholfria drycker, 15982000 Läskedrycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Läsk, vatten och öl med alkoholhalt under 2,5 % för verksamheter inom Göteborgs Stad och deltagande kranskommuner. Minsta beställning är 30 backar eller SEK 2 000 exkl. pant, mindre volymer beställs via livsmedelsgrossisten..