Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen GC Bro, Värtahamnen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Leveranser omfattar en färdig flyttbar – GC – bro med en längd på ca 60 meter och en bredd av minst 3 meter. Bron ska vara byggd enligt gällande lagar och regler avseende gångbroar. Uppskattat antal brostöd är 5 st. med en höjd på ca 7-9 meter. Bron ska gå att flytta för återanvändning eller återköp. Mark- och grundläggning – inkluderande ingjutningsgods – utföras av hamnen anlitad entreprenör.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44212100 Bro
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.