395959-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Färsk fisk
Referensnummer: RS/200758
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattningen av avtalet varierar efter daglig tillgång, efterfrågan och säsong. Leverantörens tillgång på fisk och skaldjur fastställs dagligen vid fiskauktion.
Avtal kommer att tecknas med två (2) leverantörer.
Regionen primära behov är: ·
Vit fisk, exempelvis: Sej, Torsk, Kolja och Kummel Lax. Plattfisk, exempelvis: Rödspätta Skaldjur, exempelvis: Räkor. Fryst fisk. Olika röror
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter, 03311000 Fisk, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15210000 Fiskfiléer, fisklever och rom, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15230000 Torkad eller saltad fisk; fisk i saltlake; rökt fisk, 15250000 Fisk och skaldjur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen