395989-2016 - ResultatSverige-Helsingborg: Reparation och underhåll av anläggningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finmekaniska underhållsarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlande enhet har för avsikt att upphandla löpande mekaniskt underhåll för kraftvärme- och värmeproduktionsanläggningar i Helsingborg, Ängelholm respektive Höganäs. Det mekaniska underhållet fördelas inom 2 kategorier där var kategori upphandlas separat:
1. Grovmekaniska underhållsarbeten.
2. Finmekaniska underhållsarbeten inkl. beredskap.
Denna upphandling avser Finmekaniska underhållsarbeten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk, 50000000 Reparation och underhåll
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.