396020-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Tankar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urea-tankar
Referensnummer: UH-2023-68
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44611000 Tankar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tre stycken urea-tankar behöver anskaffas till Försvarsmakten för blandning  och lagring av urea.
Tänkbart är att Försvarsmakten önskar fler urea-tankar för att stå bättre rustade inför framtiden dock är det oklart i nuläget hur många och till vilka orter anskaffning kommer att ske framöver.
Försvarsmaktens verksamhet som styrs av politiska beslut och inga volymer förutom anskaffningen av tre (3) urea-tankar kan garanteras.
Takvolym i avtalet uppgår till 8 stycken urea-tankar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen