396030-2022 - ResultatSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Visualiseringar Stadsutveckling - Ramavtal
Referensnummer: BN 2021/00807-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av konsulter som kan ta fram visualiseringar såsom fotomontage, illustrationsbilder, 3d-modeller och animeringar. Materialet ska kunna användas i kommunikationen med kommuninvånare och politiker i olika skeden av stadsutvecklingsprocessen, exempelvis i samband med markanvisningar, målbilder, utredningar och planläggning. Syftet är att målgrupperna ska kunna föreställa sig framtiden på ett bättre sätt än med enbart enklare illustrationer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av konsulter som kan ta fram visualiseringar såsom fotomontage, illustrationsbilder, 3d-modeller och animeringar. Materialet ska kunna användas i kommunikationen med kommuninvånare och politiker i olika skeden av stadsutvecklingsprocessen, exempelvis i samband med markanvisningar, målbilder, utredningar och planläggning.
Syftet är att målgrupperna ska kunna föreställa sig framtiden på ett bättre sätt än med enbart enklare illustrationer.
Svenska språket ska vara kontraktsspråk för ramavtalet.