396162-2018 - ResultatSverige-Kristianstad: El-, vatten- och energiverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt vattenverk inom Kristianstads kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65000000 El-, vatten- och energiverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Tre mindre vattenverk ska ersättas med ett gemensamt vattenverk för områdena Everöd, Huaröd, Ö. Sönnarslöv, Gärds Köpinge samt på sikt även Vittskövle.
I detta projekt ingår även en eller flera nya tryckstegringsstation-/er för att försörja de områden som vattenverket ska distribuera vatten till. Vattenledningar för distribution ingår dock inte utan hanteras som en separat entreprenad.
Beställarens avsikt är att projektet ska genomföras i utökad samverkan mellan Entreprenörer och Beställare, så kallad partnering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen