Förhandsannonsen gäller ny upphandling av entreprenör för byggande av kalkanläggning mm vid Segerfors vattenverk. För mer info se bifogat dokument.
Upphandlingen kommer senare endast att annonseras i Sverige och vara enligt "Lagen om upphandling inom försörjningssektorerna" enligt reglerna under tröskelvärdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att avse en totalentreprand enligt ABT 06 med partnering som arbetsform.
Tidigare upphandling, "Dnr 2022-288, Totalentreprenad, Partnering, Kalkanläggning Segerfors VV" finns tillgänglig på tendsign.com. Den kommer att ligga till grund även i nästa upphandling med några ändringar i. Läs gärna den för att spara tid.