Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Energi.
Referensnummer: Unr 16/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyresbostäder och Norrevo inbjuder härmed till att lämna anbud på tekniska konsulttjänster, energi. Uppdragen kommer att variera utifrån behoven. Ramavtal kommer att tecknas med samtliga kvalificerade leverantörer utan inbördes rangordning. Uppdraget omfattar utredning och projektledning av åtgärder i fastigheter relaterade till energieffektivisering. Projektens storlek kan komma att variera. Vid avrop kommer förnyad konkurrensutsättning att användas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen