396244-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal hyra av Specialfordon.
Referensnummer: 2017/1916/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI avser med denna upphandling teckna ramavtal med flera leverantörer för att täcka behovet av hyra av specialfordon med leverans till kontoret i Norrköping.
Med specialfordon avses i detta sammanhang:
— Terrängbil 4-hjulsdriven. Ex: Mitsubishi L200, Toyota Hilux eller likn.;
— Skåpbil liten. Ex: Renault Kangoo, VW Caddy eller likn.;
— Skåpbil stor. Ex: VW Transporter, Mercedes Vito eller likn.
SMHI kommer att utvärdera 3 olika alternativ av hyresperioder:
— Dygnshyra;
— Veckohyra;
— Månadshyra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34113200 Terrängfordon, 34136000 Skåpbilar, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen