396252-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Programvara för administration
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd SoL, LSS och HSL
Referensnummer: GNU 2023/78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leveransavtal, installation och införande av ett IT-stöd för ett systemstöd för SOL, LSS och HSL
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 28 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48000000 Programvara och informationssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48333000 Programvara för kontakthantering, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48463000 Programvara för statistik, 48517000 IT-programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen