396320-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Handledning – Handledning för Hälso- och sjukvårdspersonal
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHandledning för Hälso- och sjukvårdspersonal
BeskrivningRegion Örebro län bjuder in anbudsgivare till att lämna anbud avseende upphandling av handledning till till Regionens personal inom Hälso- och sjukvårdsförvaltningen som arbetar i direkt kliniskt patientarbete i Region Örebro län. Upphandlingen syftar till att tillgodose handledare för Regionens personal som arbetar i direkt kliniskt patientarbete. Följande yrkeskategorier som arbetar i direkt kliniskt patientarbete är aktuella för handledning: Grupp 1 - Legitimerad psykolog eller legitimerad psykoterapeut Grupp 2 - Personal med grundläggande psykoterapiutbildning Grupp 3 - Personal utan grundläggande psykoterapiutbildning De behandlingsmetoder som är aktuella för denna upphandling finns i strukturerat dokument Krav på tjänsten och i bilaga 1 Anbudsspecifikation. Anbud ska lämnas för minst en tillgänglig handledare inom en eller flera behandlingsmetoder, kan även lämnas för flera tillgängliga handledare. En inledande anbudsperiod löper från det att upphandlingsdokumenten publicerats till och med 15 september 2025. Leverantörer kan även lämna anbud efter den inledande anbudsperioden, se mer under punkt Anbudslämnande. Upphandlingsvärde: 3 000 000 svenska kronor per år
Intern identifierare24RS10245
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingen genomförs som en Enstegsupphandling, en icke direktivstyrd annonspliktig upphandling enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling 19 kap LOU. Villkor för genomförandet beskrivs i upphandlingsunderlaget. Enligt 19 kap är det möjligt att själv konstruera upphandlingsförfarandet. Den här upphandlingen kommer att genomföras på följande sätt. Inledningsvis annonseras upphandlingen i upphandlingsverktyget Tendsign. Upphandlingen annonseras som ett dynamiskt inköpssystem eftersom det är den enda tillgängliga processen som tillåter att leverantörer inlämnar anbud även under avtalstiden. Upphandling är dock inte ett inrättande av ett dynamiskt inköpssystem. Efter att anbud inkommit i den inledande anbudsperioden kontrolleras och utvärderas anbuden. Därefter meddelas tilldelningsbeslut och efter den lagstadgade avtalsspärren tecknas avtal. Sammanfattningsvis så gäller: Anbud kan lämnas under hela avtalsperioden, se punkt Anbudslämnande Det finns ingen begränsning i det totala antalet leverantörer. Leverantör som fått sitt anbud förkastat på grund av att krav inte uppfylls har möjlighet att inkomma med ett nytt anbud under hela avtalsperioden. Regionen kan välja att avsluta avtalsperioden i förtid, dock tidigast 24 månader efter avtalsstart, genom att säga upp de avtal som tecknats och inte heller acceptera nya anbud Efter avtalsspärren löpt ut avseende tilldelningsbeslut för den inledande anbudsperioden finns inte längre möjlighet att överklaga upphandlingsdokumenten. Ett organisationsnummer kan bara ha ett aktivt avtal per anbudsområde. För ytterligare information om hantering under avtalsperioden, se Avtalsvillkor Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80590000 Handledning
Ytterligare klassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster, 85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000