396368-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Vattenrening
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier till Vattenverket.
Referensnummer: UHN.2016.142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232430 Vattenrening
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar successiva leveranser av kemikalier till Vattenverket i Värnamo kommun.
Följande kemikalier kommer köpas in under avtalsperioden:
— Filtermassa kalcium,
— Natronlut (25 %),
— Dolomitmassa,
— Kaliumpermanganat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Filtermassa kalcium
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232430 Vattenrening, 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Natronlut (25 %)
Del nr: 2
Dolomitmassa
Del nr: 3
Kaliumpermanganat
Del nr: 4