396372-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster.
Referensnummer: 16127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att täcka behovet av externa tryckeritjänster för Umeå kommun, Region Västerbotten, Vännäs kommun, Västerbottens Museum, Kvarkenhamnar och Umeå pastorat.
Uppdraget är uppdelat i 4 olika kategorier (grupper): Tryckeritjänster, Utställningsmaterial, Print på annat material och Massutskick till Umeå kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tryckeritjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utställningsmaterial
Del nr: 2
Print på annat material
Del nr: 3
Massutskick till Umeå kommun
Del nr: 4