396451-2019 - KonkurrensutsättningSverige-LUND: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konstruktör
Referensnummer: 19/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har ett återkommande behov av att konstruktörstjänster. Denna upphandling avser konstruktörstjänster för nyproduktion av parkeringshus och mobilitetshus, samt renoverings-, underhålls-, ombyggnads-, anpassnings- och tillbyggnadsarbeten av befintliga parkeringsanläggningar och lokaler. Beställaren väljer därför att genomföra en ramavtalsupphandling av sådana tjänster. Beställaren avser upphandla minst en och maximalt tre ramavtalskonstruktörer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen